Pasaulinėje spaudoje visa dažniau pasirodo publikacijos, kurios supermaistu – arba maistinėmis medžiagomis, turinčiomis mažai kalorijų, bet didelį kiekį maistinių medžiagų ir daug  mineralų, vitaminų bei antioksidantų pripažįsta… ąžuolo giles.

Iki šiol kaip supermaistas dažniausiai buvo minimos mėlynių, aviečių ar spanguolių uogos, sojų pupelės, arbata, špinatai ir burokėliai, juodasis šokoladas, spirulina ar ciberžolė.

Dar prieš du metus populiariausias britų laikraštis „The Guardian“ išspausdino Emine Saner straipsnį „Aš iš jų darau tagliatelius: ar tik ne gilės taps kitu „supermaistu“?“ („‘I make tagliatelle with them’: will acorns become the next ‘superfood’?“ – https://www.theguardian.com/environment/shortcuts/2019/oct/29/i-make-tagliatelle-with-them-will-acorns-become-the-next-superfood). Autorė primena, kad Kinijoje ir Pietų Korėjoje jau nuo seno ąžuolų gilės sumalamos į miltus, iš jų gaminami makaronai, želė ir milteliai.

Ne paskutinėje vietoje ir daugelyje kultūrų žinoma gilių kava. Visą šį maistą vienija tai, kad ąžuolo gilėse gausu baltymų, naudingų riebalų, skaidulų ir organizmui reikalingų mineralų.

Amerikiečių pramoginis portalas „Vox.com“, savo ruožtu, Julia Beliuz parašytame straipsnyje „Nearly all Americans fail to eat enough of this actual superfood“ – https://www.vox.com/2019/3/20/18214505/fiber-diet-weight-loss – primena, kad amerikiečiai pamiršo į savo dietą įtraukti pakankamai skaidulų. Autorė primena, kad iki laiko kol „išmoko virti, auginti ir ant kiekvieno kampo pasistatė „McDonald’s“, žmonija valgė ir naudojo daug skaidulų turintį maistą, naudojo daug skaidulų turinčių angliavandenius, kuriuos gaudavo iš tokių šaltinių, kaip avižos ir ąžuolo gilės.

Net į bulvarinę spaudą prasiskverbė idėjos, kad gilės gali būti supermaistas. Tokį klausimą iškėlė didžiausią tiražą Anglijoje turintys Londono „Metro“ savo straipsnyje „Could acorns be the next superfood trend?“ (https://metro.co.uk/2019/11/04/acorns-next-superfood-trend-11038966/). Ir Laura Abernethy jame pabrėžia, kad ąžuolo gilės turi kalio, geležies ir vitaminų A bei E. Jose taip pat mažai kalorijų ir yra sveikų nesočiųjų riebalų.

„Svarbu pažymėti, kad jei jos nėra tinkamai paruošti, juos valgyti gali būti nesveika. Juk gilėse yra taninų – karčiųjų augalų junginių, kurie vartojami dideliais kiekiais gali sumažinti organizmo gebėjimą įsisavinti esmines maistines medžiagas. Ir jokiu būdu nevalgykite gilių žalių!”, – neužmiršta įspėti autorė.

Mūsų gilių kava, primename  – tai tinkamai termiškai apdorotos natūralios lietuviškų ąžuolų gilės.

Palikite komentarą